Poznaj dobrze swoją cerę, by wiedzieć, czego potrzebuje i jak pomóc jej uzyskać piękny wygląd.
Czym jest mikrobiom skóry?
Twoja cera zasiedlona jest przez bakterie, grzyby, roztocza oraz wirusy. Choć nie brzmi to najlepiej, bez obaw, jako mikrobiom Twojej skóry stanowią one pewnego rodzaju tarczę ochronną, z którą musi się zmierzyć każdy mikroorganizm, który zechce ją zaatakować. Twoja armia jest dla Ciebie bezpieczna i nie wywołuje infekcji ani stanów zapalnych. Warto zauważyć, że mikrobiom skóry ulega stałym przemianom, które uzależnione są od środowiska, w którym żyjesz, kosmetyków, jakich używasz, Twojej diety, a także stanu zdrowia. Dbając o niego odpowiednio, możesz sprawić, że Twoja cera będzie gładka i promienna.
Co wpływa niekorzystnie na mikrobiom skóry?
Wśród czynników, które mogą zaburzać Twój mikrobiom, znajdują się przede wszystkim:
- papierosy, alkohol, mocna kawa,
- niedobory snu,
- przewlekłe zmęczenie,
- nadmiar stresu,
- długotrwała ekspozycja na słońce,
- błędy w pielęgnacji,
- niektóre leki, antybiotyki.
W sytuacji, gdy dojdzie do naruszenia struktury naturalnego mikrobiomu, mogą się pojawić podrażnienia skóry, zmiany chorobotwórcze, stany zapalne, infekcje. Na cerze mogą się pojawić wypryski, trądzik, przebarwienia, a także efekty reakcji alergicznych na kosmetyki.
W trosce o mikrobiom skóry twarzy – o czym powinnaś wiedzieć?
- Mycie twarzy delikatnymi kosmetykami – jedną z najbardziej istotnych kwestii jest systematyczne oczyszczanie cery. Na szczególną uwagę zasługuje stosowanie odpowiednich detergentów. Do mycia twarzy wybieraj łagodne środki. Unikaj mydeł antybakteryjnych, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na naturalne środowisko skóry.
- Zdrowe odżywianie – Twoja dieta powinna być zróżnicowana, pełna witamin, świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, a także wartościowych tłuszczów.
- Nawadnianie – każdego dnia wypijaj minimum 2 litry wody dziennie. W upalne dni lub podczas intensywnego wysiłku dawka ta powinna być większa.
- Wysypianie się – w trakcie snu cały Twój organizm, w tym również Twoja skóra, przechodzą regenerację. Zapewnij sobie 7-9h wypoczynku nocnego na dobę.
- Unikanie stresu – w dzisiejszych czasach to bywa trudne, ale postaraj się go ograniczyć. Warto skorzystać z ciekawych poradników, podpowiadających, jak radzić sobie ze stresem, a także jakie techniki stosować, by wyciszyć swój organizm.
- Nawilżanie skóry – stosuj kremy z kwasem hialuronowym, mocznikiem, panthenolem, niacynamidem lub ceramidami.
- Ochrona przed słońcem – od wiosny do końca lata regularnie aplikuj na twarz każdego ranka krem z wysokim filtrem SPF. Kremy przeciwsłoneczne powinno się stosować także jesienią i zimą, choć ich SPF może być już niższe.
Jeżeli chcesz zadbać o kondycję i zdrowie swojej skóry, zapewnić jej ochronę przed patogenami, stosuj się do wyżej wymienionych porad. Troszcz się o swoją cerę, a z pewnością odpłaci Ci zdrowym i pięknym wyglądem. Pamiętaj przy tym, że każda z nas ma inny, indywidualny mikrobiom, dlatego może się okazać, że to, co pomogło Twoim koleżankom, niekoniecznie dobrze wpłynie na Twoją cerę. Obserwuj ją, wyciągaj wnioski, byś odkryła potrzeby Twojej cery.