Probiotyki – co to jest i jak działają?

Probiotyki to żywe bakterie i drożdże, które są dobre dla Twojego organizmu, a zwłaszcza dla układu pokarmowego. Zwykle uważamy je za zarazki powodujące choroby. Ale twoje ciało jest pełne bakterii, zarówno dobrych, jak i złych. Probiotyki są często nazywane „dobrymi” lub „pomocnymi” bakteriami, ponieważ pomagają zachować zdrowie jelit.

Możesz znaleźć probiotyki w suplementach diety i niektórych produktach spożywczych, takich jak jogurt. Lekarze często przypisują im pomoc w problemach trawiennych.

Probiotyki

Jak działają probiotyki?

Naukowcy próbują dowiedzieć się, jak działają probiotyki. Niektóre ze sposobów, dzięki którym mogą zachować zdrowie:

Kiedy tracisz „dobre” bakterie w swoim ciele, na przykład po zażyciu antybiotyków, probiotyki mogą pomóc je zastąpić.
Mogą pomóc zrównoważyć twoje „dobre” i „złe” bakterie, aby utrzymać ciało w taki sposób, w jaki powinno.

Rodzaje probiotyków

Wiele rodzajów bakterii klasyfikuje się jako probiotyki. Wszystkie mają inne zalety, ale większość pochodzi z dwóch grup. Przed wybraniem odpowiedniego probiotyku zapytaj swojego lekarza, który najlepiej Ci pomoże.

Lactobacillus

Jeden z najbardziej popularnych probiotyków. To ten, który znajdziesz w jogurcie i innych fermentowanych produktach spożywczych. Może pomóc w biegunce i ludziom, którzy nie mogą trawić laktozy – cukru w ​​mleku.

Bifidobacterium

Można go znaleźć w niektórych produktach mlecznych. Może pomóc złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) i innych stanów.

Saccharomyces boulardii

Saccharomyces boulardii to drożdże występujące w probiotykach. Wydaje się, że pomaga zwalczać biegunkę i inne problemy trawienne.

Co one robią?

Probiotyki pomagają między innymi wysyłać żywność przez jelita, wpływając na nerwy kontrolujące ruchy jelit. Naukowcy wciąż próbują ustalić, które są najlepsze dla pewnych problemów zdrowotnych. Niektóre typowe przypadłości, które leczą, to:

  • Zespół jelita drażliwego
  • Choroba zapalna jelit (IBD)
  • Biegunka zakaźna (wywołana przez wirusy, bakterie lub pasożyty)
  • Biegunka spowodowana antybiotykami

Istnieją również badania, które pokazują, że są one przydatne do rozwiązywania problemów w innych częściach ciała. Na przykład spora ilość osób twierdz, że pomogły w:

  • Choroby skóry, takie jak wypryski
  • Zdrowie dróg moczowych i pochwy
  • Zapobieganie alergiom i przeziębieniom
  • Zdrowie jamy ustnej

Jak bezpiecznie korzystać z probiotyków?

Unia Europejska reguluje probiotyki jako żywność, a nie leki. W przeciwieństwie do firm farmaceutycznych producenci suplementów probiotycznych nie muszą pokazywać, że ich produkty są bezpieczne lub że działają.

Zapytaj swojego lekarza, czy przyjmowanie probiotyków jest dla Ciebie dobrym pomysłem. Ogólnie rzecz biorąc, pokarmy probiotyczne i suplementy są uważane za bezpieczne dla większości ludzi, chociaż niektóre osoby z problemami układu odpornościowego lub innymi poważnymi chorobami nie powinny ich przyjmować.

W niektórych przypadkach łagodne działania niepożądane mogą obejmować rozstrój żołądka, biegunkę, gazy i wzdęcia przez pierwsze kilka dni po ich rozpoczęciu. Mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Przestań je przyjmować i porozmawiaj z lekarzem, jeśli zaobserwowałeś u siebie jakie kolwiek problemy.