Booster Testosteronu – czy faktycznie podnosi testosteron?

Testosteron jest głównym hormonem związanym z masą mięśniową, wzrostem siły i libido. Ale ponadto jest jeszcze dziesiątki rzeczy za które jest odpowiedzialny w naszym ciele. Jak wyjaśnia dr Chris Lockwood, w artykule „Wszystko o testosteronie”, wpływa on na wszystko, od nastroju i pamięci po zdrowie kości – dla jasności, oczywiście powoduje również, że mięśnie są większe i silniejsze oraz pomaga zwiększyć wytrzymałość i wyniki sportowe.

Booster Testosteronu

Booster testosteronu są obecnie jedną z najszybciej rozwijających się kategorii suplementów na świecie. Kilka lat temu niewiele osób wiedziało nawet, czym booster testosteronu jest i w jakim celu się go stosuje. W latach 60-tych „booster testosteronu” oznaczał tabletki Dianabol lub zastrzyki testosteronu! Teraz naturalne boostery testosteronu są niezwykle popularnymi suplementami kulturystycznymi – prawie tak popularnymi jak odżywki białkowe czy przedtreningówki.

Co tydzień pojawia się nowy suplement, który w naturalny sposób podnosi poziom testosteronu. Niektóre z nich opisywane są, że po prostu wspierają poziom testosteronu, pomagając utrzymać go w odpowiednim stężeniu podczas gdy poddajesz swoje ciałko ekstremalnym treningom.

Inne zaś uważają się za naturalne alternatywy dla sterydów anabolicznych. Twierdzą, że są w stanie dostarczyć takie same wyniki jak znane związki anaboliczne.

Jest rzeczą oczywistą, że takie taktyki to tanie sztuczki marketingowe.

Ale warto zadać pytanie:

Czy naturalne boostery testosteronu naprawdę działają tak, jak są reklamowane?

Czy są bezpieczne? Czy stwarzają podobne ryzyko do związków, które, jak twierdzą, zastępują?

Jaka część rynku jest oszustwem, a jaka jest uzasadniona?

W tym artykule przyjrzymy się składnikom powszechnie używanym w naturalnych boosterach testosteronu w sprzedaży w tej chwili. Porozmawiamy o składnikach, które działają, i tych, które nie działają, wykorzystując dostępne dane naukowe, aby podeprzeć swoje tezy. Pod koniec artykułu powiemy Ci, czy uważamy, że którekolwiek z tych suplementów naprawdę warto używać; czy koszt uzasadnia końcowe wyniki. Jedną rzeczą, której nie zrobimy, jest zajmowanie się indywidualnymi dodatkami – pozostaniemy generalni.

Składniki, które działają


Może cię zaskoczyć, gdy dowiesz się, że kilka składników regularnie stosowanych w naturalnych boosterach testosteronu wydaje się mieć pozytywny wpływ na poziom testosteronu w surowicy u ludzi.

Przejdźmy przez niektóre składniki, które mają najbardziej solidne wsparcie naukowe.

Kwas D-asparaginowy

Na przykład kwas D-asparaginowy (DAA) jest dzisiaj podstawowym składnikiem boosterów testosteronu. Kilka badań klinicznych wykazało, że suplementacja kwasem D-asparaginowym może zwiększyć poziom testosteronu zarówno u starszych, jak i zdrowych młodszych mężczyzn.

Jedno z imponujących i często cytowanych badań wykazało, że suplementacja kwasem D-asparaginowym jest w stanie znacznie zwiększyć stężenie plemników u mężczyzn zmagających się z problemami z płodnością. Badanie wykazało, że liczba ciąż występujących w grupie leczonej była znacznie wyższa niż w grupie placebo. Tylko to dałoby nam wskazówkę, że kwas D-asparaginowy był w stanie zwiększyć poziom testosteronu. Na szczęście naukowcy zmierzyli go bezpośrednio.

Wyniki były dość spektakularne:

„Jedyną różnicę zaobserwowano w stężeniach LH i testosteronu, które okazały się zwiększone między 1,3 – 1,6-krotnie w porównaniu z ich poziomami podstawowymi w grupie przyjmującej DAA. Jednak zwiększone poziomy LH i testosteronu obserwowane w tym badaniu były zgodne z wcześniej przedstawionymi wynikami wykazującymi, że D-asparaginian ma zdolność do zwiększania poziomu LH i testosteronu we krwi ”.

To 30-60% wzrost poziomu testosteronu w surowicy i poziomów LH w surowicy, co z kolei zwiększa syntezę i uwalnianie testosteronu.

Witamina D

Podniesienie poziomu witaminy D jest prawdopodobnie najbardziej niezawodnym sposobem na zwiększenie własnej naturalnej produkcji testosteronu. Witamina D działa bardziej jak hormon w organizmie niż witamina. Wydaje się być ściśle zaangażowana w regulację wielu hormonów, przede wszystkim testosteronu.

Wykazano, że suplementacja witaminą D znacznie zwiększa poziomy testosteronu w surowicy. Jedno z badań wykazało, że suplementacja witaminy D była w stanie zwiększyć testosteron u mężczyzn w ciągu 1 roku badań (ref).

Jak twierdzą autorzy badania:

„W porównaniu do wartości wyjściowych, znaczny wzrost poziomów całkowitego testosteronu (z 10,7 ± 3,9 nmol / l do 13,4 ± 4,7 nmol / l; p <0,001), bioaktywny testosteron (od 5,21 ± 1,87 nmol / l do 6,25 ± 2,01 nmol / l; p = 0,001), a poziomy wolnego testosteronu (od 0,222 ± 0,080 nmol / l do 0,267 ± 0,087 nmol / l; p = 0,001) obserwowano w grupie suplementowanej witaminą D. W przeciwieństwie do tego, nie zaobserwowano znaczącej zmiany w żadnym pomiarze testosteronu w grupie placebo. ”

Luteolina

Istnieje kilka przekonujących dowodów na to, że luteolina działa jako silny inhibitor aromatazy. Zwykle nadmiar wolnego testosteronu ulega przemianie w estrogen we krwi. Robi to enzym zwany aromatazą. Ciało musi utrzymywać równowagę testosteronu i estrogenu, aby zachować jak najwięcej zdrowia. Jednak nadmiar aromatazy – lub za dużo działania aromatazy – prowadzi do niskiego poziomu testosteronu u niektórych mężczyzn.

Co najmniej jedno badanie wykazało, że luteolina, flawonoid występujący w niektórych pokarmach – działa jako silny inhibitor aromatazy:

„Porównując aktywność hamowania aromatazy w klasie związków flawonowych, widać kilka trendów. Grupy hydroksylowe w pozycjach 5, 7 i 4 ‚ogólnie zwiększają aktywność hamowania aromatazy [np. Jak w apigeninie, luteolinie, chryzynie i izolikoflawonolu], chociaż hydroksylacja w tych pozycjach nie jest zawsze wystarczające, aby zapewnić silne hamowanie aromatazy [np. morin, kwercetyna]. ”.

Składniki, które nie działają

Niestety, liczba składników, które nie działają w przeciętnym boosterze testosteronu, znacznie przewyższa składniki, które działają. Substancje zwykle stosowane w naturalnych boosterach testosteronu są w zasadzie bezużyteczne do podnoszenia poziomu wolnego testosteronu u zdrowych mężczyzn. Większość z nich wydaje się bezużyteczna nawet w leczeniu objawów niskiego poziomu testosteronu, chociaż w ten sposób niewielka ich liczba została wykorzystana w tych suplementach.

Tribulus Terrestris

Bardzo interesujące badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Ethnopharmacology z 2005 r. Wykazało, że suplementacja tribulus terrestris nie wpłynęła na poziom testosteronu bardziej niż placebo:

„Wyniki obecnego badania przewidują, że saponiny sterydowe Tribulus terrestris nie mają ani bezpośredniego, ani pośredniego właściwości zwiększające androgen. ”

W innym badaniu sprawdzono, w jaki sposób tribulus terrestris wspiera poziom testosteronu u graczy rugby, przechodząc przez wyczerpujący trening przed sezonem.

Rezultaty prawie rozbijają wszelkie wyobrażenia, że ​​tribulus pomaga utrzymywać wysoki poziom testosteronu:

„Ekstrakt T. terrestris (450 mg.d (-1)) lub kapsułki placebo były spożywane raz dziennie przez 5 tygodni. Siłę mięśniową, skład ciała i stosunek T / E w moczu monitorowano przed i po suplementacji. Po 5 tygodniach treningu siła i masa beztłuszczowa znacznie wzrosły bez różnic między grupami. Nie stwierdzono różnic między grupami w stosunku T / E w moczu. Stwierdzono, że T. terrestris nie powoduje dużych przyrostów siły lub beztłuszczowej masy mięśniowej, o których wielu producentów twierdzi, że mogą wystąpić w ciągu 5-28 dni. ”.

Kozieradka

Kozieradka ostatnimi czasy jest popularnym dodatkiem do boosterów testosteronu. Jest to właściwie szeroko stosowane zioło; za każdym razem, gdy jesz indyjskie jedzenie, z dużym prawdopodobieństwem jesz kozieradkę.

Chociaż istnieją badania wskazujące, że kozieradka poprawia libido u mężczyzn cierpiących na nienaturalnie niski popęd seksualny, nie ma dowodów na to, że jest to wynik zwiększonego poziomu testosteronu.

Rzeczywiście, jest bardzo dobry powód, by w to wątpić. W badaniu wykorzystano wysoce wyrafinowany, silny ekstrakt z kozieradki pospolitej i zmierzono jego skuteczność w zwiększaniu poziomu wolnego testosteronu w surowicy u 60 zdrowych mężczyzn w wieku od 25 do 52 lat. Odkryli wzrost libido, ale nie wpłynęło na testosteron.

Korzeń Maca

Podobnie jak tribulus terrestris i kozieradka, jest to ulubione zioło wśród producentów suplementów. I tak jak kozieradka pospolita i tribulus, suplementacja korzeniami maca nie ma absolutnie żadnego widocznego wpływu na poziom testosteronu u zdrowych mężczyzn. To prawda, nie ważne czy bierzesz proszek, czy bardziej wyrafinowany ekstrakt.

Badania z 2003 r. Opublikowane w Journal of Endocrinology nie mogły być bardziej zrozumiałe w tej kwestii:

„Dane wykazały, że w porównaniu z placebo Maca nie miała wpływu na żaden z badanych hormonów, a hormony nie wykazywały żadnych zmian w czasie. Analiza regresji wielokrotnej wykazała, że ​​leczenie Maca nie wpływało na poziom testosteronu w surowicy w żadnym z badanych czasów (P, nieistotne). Podsumowując, leczenie Maca nie wpływa na poziom hormonów reprodukcyjnych w surowicy. ”

Wykazano, że korzeń Maca zwiększa pożądanie seksualne i sprawność seksualną u mężczyzn, nawet jeśli stosowano dość duże rozmiary próbek. Jednakże, jak zauważono w badaniu, efekt ten jest całkowicie niezależny od wzrostu poziomu testosteronu. Nie rozumiemy, dlaczego ten efekt występuje, ale wiemy na pewno, że nie jest to spowodowane wysokim poziomem testosteronu.